Irlandia – spółka LTD (Limited Liability Company – odpowiednik Amerykańskiej LLC i polskiej spółki z o.o.)

Irlandia jest jednym z najszybciej rosnących rynków w krajach Unii Europejskiej. Taka sytuacja ma miejsce już od lat 70-tych XX wieku. Wynika to z struktury podatkowej oraz poziomu opodatkowania zysków spółek kapitałowych. Porozumienie zawarte w latach 70-tych między rządem, związkami zawodowymi oraz przedsiębiorcami zapewniło Irlandii wiele lat nieprzerwanego wzrostu gospodarczego. Dobra sytuacja gospodarcza kraju pozwoliła na przeprowadzenie reform, które nie byłyby możliwe w innych krajach. Spowodowało to powstanie systemu podatkowego, który jest bardzo korzystny dla prowadzenia biznesu.

Irlandia i organizacja spółki w Irlandii

Rozpoznawalność spółek z Irlandii

Spółki z Irlandii są znane na całym świecie. Wiele kancelarii prawnych z całego świata potrafi zająć się obsługą irlandzkich spółek zarówno pod względem prawnym jak i finansowym. Irlandzkie spółki są rozpoznawane także jako solidne i przejrzyste w zakresie zobowiązań finansowych oraz odpowiedzialności za nie, co zwiększa zaufanie kontrahentów.

 

Niskie podatki w Irlandii

Irlandia w odpowiedzi na kryzys z 2008 roku przyjęła szereg reform mających na celu stymulowanie gospodarki oraz zwiększenie szybkości obrotu pieniądza. Wszystkie spółki zarejestrowane po 14 października 2008 roku mają prawo do zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych do 320 tys. euro. Co więcej podatek CIT (Corporate Income Tax – Podatek od zysków kapitałowych) jest jednym z najniższych w całej europie i wynosi 12,5%.

Irlandia - działalność w Irlandii

Organizacja spółki w Irlandii

Założenie spółki w Irlandii może odbyć się w okresie 24 godzin. Całość procesu może zostać przeprowadzona w ciągu 24 godzin drogą elektroniczną. Spółki Irlandzkie udostępniają dokumentację umożliwiającą potwierdzenie faktów co do swojej działalności w stosunku do podmiotów trzecich. Certyfikat rejestracji, Akt założycielski i statut spółki, sprawozdanie z pierwszego posiedzenia dyrektorów, Certyfikaty udziałów, Rejestr dyrektorów, sekretarzy i udziałowców.

Dodatkowo istnieje możliwość założenia wirtualnego biura umożliwiającego zdalną obsługę całej korespondencji. W ten sposób całość działalności łącznie z księgowością może być obsługiwana zdalnie. Miejscowy personal zajmie się otworzeniem rachunku bankowego oraz zajmie się wszelkimi problemami związanymi z obsługą finansowo-prawną spółki na miejscu.

 

Korzyści z założenia spółki w Irlandii:

  • niewykorzystane ulgi podatkowe przechodzą na następne lata,
  • możliwość odliczenie 25% kosztów z działalności RnD,
  • dopiero po osiągnięciu przychodów 320 tys euro firma jest zobowiązana do zapłacenia podatku,
  • łatwość założenia działalności gospodarczej,
  • łatwość wymiany zarządu oraz wspólników firmy,
  • niska stawka podatkowa na poziomie 12,5%,