Podatki na Łotwie

Łotwa - Podatki na ŁotwieRozpoczęcie działalności gospodarczej na łotwie jest bardzo ułatwione ze względu na uregulowania prawne występujące w tym kraju. Łotwa tak jak pozostałe państwa bałtyckie ze względu na swój rozmiar musiała przystosować się do globalnej gospodarki. Jedną z metod jaką przyjęła była deregulacja przepisów i obniżenie podatków. Polecamy łotwę jako kraj do prowadzenia działalności gospodarczej bardzo wielu naszym klientom. Pozwala im to ograniczyć koszty swojej sprzedaży i oferuje bardzo dużą obniżkę podatku od dywidend. Pokrótce opiszemy wam podstawowe zalety wynikające z posiadania spółki na Łotwie. Nasza kancelaria pomaga w doradzaniu w tego typu działaniach i oferuje pełną opiekę prawną.

 

CIT w Łotwie

Całość dochodów osiąganych przez rezydentów Łotwy podlega opodatkowaniu niezależnie od miejsca ich osiągania. Oznacza to że można prowadzić biznes poza łotwą i rozliczać się na zasadach prawa łotewskiego. Można założyć na terytorium łotwy w oparciu o Łotewską spółkę zakład i rozliczać wszystkie płatności przy jego pomocy. Ostateczny efekt takich działań to obniżenie realnej stawki podatkowej dla osiąganych przychodów. Prawo Łotewskie zakłada możliwość opodatkowania zysków przedsiębiorstwa z Polski przez umowę pośrednictwa sprzedaży. W ostatecznym efekcie są one zyskami przedsiębiorstwa Łotewskiego.

 

Stawka opodatkowania

łotewski CIT wynosi 15%. I jest stosowany do podstawy opodatkowania wyliczonej w oparciu o sprawozdanie podatkowe z poprzedniego roku. Pomniejszone o dochody wolne od podatku oraz koszty i straty liczone z poprzednich lat. Straty rozumiemy równocześnie jako straty z lat ubiegłych oraz straty podatkowe.

 

Nierezydenci

Co do zasady dywidendy wypłacane przez podmioty zagraniczne podlegają opodatkowaniu na poziomie 10%. Można jednak zwolnić się z płacenia podatku ze względu na implementację unijnej dyrektywy Parent – Subsidiary. W tym przypadku stawka dywidendy będzie wynosiła jedyne 5% kwoty dywidendy co jest dużą różnicą w stosunku do tego co oferuje polski system prawny.

 

Podatek Solidarnościowy

Podatek solidarnościowy jest naliczany w przypadku kiedy ktoś przekroczy kwotę dochodów osobistych (wynagrodzenia) powyżej 48 tys. euro. Stawka podatku wynosi w tym przypadku 34 % i jest rozliczana przez pracodawcę i pracownika.

 

Łotwa to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu zwłąszcza dla osób z polski. Oferuje bardzo duże możliwości optymalizacji podatkowej oraz umożliwia uniknięcie nadmiernych kosztów jeśli chodzi o podatek naliczany na dywidendach. Dodatkowym atutem jest bliskość tego kraju, dzieki czemu istnieje możliwość osobistego załatwienia niektórych spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *