Giełda holenderska

Giełda holenderska jest jedną z najstarszych na świecie. Jest powstanie jest ściśle związane z Kompanią Wschodnioindyjską która powstała w 1602. Głównymi aktywami jakimi handlowano były obligacje oraz akcje. W późniejszym okresie handlowano także instrumentami pochodnymi w postaci zabezpieczeń przyszłych wypraw handlowych oraz kontraktów na surowce.

 

Pierwsze kroki

Gotowespolki.org - giełda w HolandiiGiełda holenderska jest uznawana za najstarszą spośród wszystkich współczesnych giełd handlowych. Już w początku swojego istnienia charakteryzowała się dużym stopniem kapitalizacji. Jedna z pierwszych domów handlowych odpowiedzialnych za Kompanię Wschodnioindyjską pozyskała 1142 inwestorów oraz równowartość 100 mln euro. Pierwsza seria wypraw przynosiła zyski przez następne 21 lat dla swoich inwestorów. Tak pokaźne zyski spowodowały wzrost popularności tego typu przedsięwzięć ekonomicznych.

 

 

Motywy powstania giełdy

Powstanie giełdy wynikało bezpośrednio z chęci ograniczania i dywersyfikacji ryzyka związanych z wyprawami handlowymi. Handel międzynarodowy podlegał ryzyku chorób załogi, wypadkom, piratom lub złej pogodzie. Możliwość zainwestowania kapitału w większa ilość wypraw równocześnie bez konieczności ich organizowania w sposób samodzielny poprawiła organizację przemysłu i handlu.

 

Znaczenie powstania giełdy

Wraz z powstaniem giełdy pojawiły się też pierwsze kluby handlarzy, które docelowo przekształciły się w brokerów. Wydawali polecenia handlowe oraz zajmowali się skupem i sprzedażą akcji upłynniające w ten sposób rynek. Innowacyjność rozwiązań i postępowania holendrów umożliwiła szybki skok cywilizacyjny europie poprzez zmianę sposóbu ogranizacji handlu. Znaczenia powstania giełdy holenderskiej jest gigantyczne. Miała ona wpływ na wzrost konkurencji pomiędzy innymi krajami w danym regione. Ostatecznie doprowadziło to do wyścigu pomiędzy krajami europy zachodniej oraz rozwojem odkryć geograficznych.

 

Już w niedalekiej przyszłości

Mamy nadzieję, że tego typu artykuły zainteresują Państwo i w przyszłości będziecie odwiedzać naszą stronę w poszukiwaniu dodatkowych informacji na temat związane nie tylko ze spółkami handlowymi. Bardzo zależy nam na tym aby nasza stronia była miejsce gdzie mozecie znaleźć informacje potrzebne dla waszej codziennej pracy i nietylko. W najbliższym czasie planujemy uruchomić dział Prawo gdzie znajdziecie wszystkie ustawy podzielone na przepisy w celu pozyskiwania wiedzy w łatwy sposób. Zajmie nam to jeszcze trochę czasu ale intensywnie pracujemy nad umieszczanie tego typu treści. Do zobaczenia przy lekturze następnego artykułu.

Pozdrawiamy

Redakcja Gotowespolki.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *