Pojawiło się ostatnio pytanie dotyczące zakupu mieszkania na działalność gospodarczą lub spółkę. Czy to jest opłacalne rozwiązanie? Jakie konsekwencje niesie za sobą sytuacja rozdzielenia tak dużego składnika pomiędzy majątkiem spółki/działalności gospodarczej, a majątkiem prywatnym? Jak potem dokonać transferu mieszkania na majątek prywatny?

Czy to jest dobry pomysł?

Z naszego doświadczenia zakup mieszkania na spółkę lub działalność gospodarczą nie jest dobrym pomysłem. Owszem jeśli prowadzimy działalność gospodarczą z solidnymi obrotami łatwiej jest nam uzyskać kredyt i zabezpieczyć go finansowo. Pojawia się jednak problem. Mieszkanie musi zostać przeznaczone na działalność gospodarczą lub w celu jej wsparcia. Może to rodzić jednak duże problemy w momencie kiedy będziemy chcieli przenieść go na własność. Tym bardziej taka sytuacja jest skomplikowana kiedy prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Problemem staje się także kwestia spadkobrania i sukcesji w firmie.

!!!UWAGA!!!
Raty kredytowe nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, gdyż wprowadzając mieszkanie do ewidencji środków trwałych będzie ono amortyzowane, a tym samym ujęte w kosztach z odpowiednim rozłożeniem w czasie.

Budynek lub mieszkanie zakupione na firmę będzie podlegał amortyzacji

Zazwyczaj stawka amortyzacji dla budynków niemieszkalnych to 2,5%, a dla mieszkalnych 1,5% (z pewnymi wyjątkami). Oznacza to, że na ogół amortyzacja nieruchomości niemieszkalnej trwa 40 lat, natomiast mieszkalnej prawie 67 lat. Co więcej aby zwiększyć stawkę amortyzacji trzeba ponieść nakłady związane z remontem lub lokal musi być używany przez poprzedniego właściciela przez przynajmniej 60 miesięcy.

Dalsze wynajmowanie mieszkania

Dalsze wynajmowanie mieszkania które zostało zakupione w oparciu o działalność spółki będzie traktowane jako przychód. Zwiększy to oczywiście podstawę opodatkowania. W przypadku umowy najmu z osobą fizyczną należy się podatek w wysokości 12,5%. W przypadku firmy

Jakie zalety przynosi posiadanie mieszkania na własność?

Jedną z podstawowych zalet jest możliwość wynajmowania mieszkania spółce lub działalności gospodarczej jako miejsce zamieszkania dla prezesa zarządu. Pozwala to wypłacić pieniądze na podstawie umowy najmu, która jest opodatkowania na chwilę obecną (październik 2019) w wysokości 12,5%. Dzięki temu unikamy podwójnego opodatkowania zysku (CIT i dywidenda). Zarówno dla spółki jak i działalności gospodarczej jest to koszt zmniejszający podstawę opodatkowania (CIT, podatek liniowy lub na zasadach ogólnych).

Kredyt spłacany osobiście zalicza się także do naszej historii kredytowej co zdecydowanie ułatwia uzyskanie następnych kredytów. Dodatkowo nie pojawia się problem sprzedaży mieszkania i rozliczenia tej transakcji jako przychodu w firmie. W przypadku podatku liniowego nie jest to na tyle bolesne jednak przy rozliczeniach na zasadach ogólnych może stanowić bardzo duży problem. Formę podatkową można niestety zmienić tylko raz w roku w przypadku działalności gospodarczej co jeszcze bardziej komplikuje proces sprzedaży.

W naszej opinii wynajem prywatnego mieszkania dla spółki w celu umożliwienia zarządowi prowadzenia działalności gospodarczej jest jednym z najlepszych sposobów zmniejszenia podstawy opodatkowania w firmie poprzez dodanie kwoty wynajmu jako koszty. Jest to podwójnie opłacalne pod względem podatkowym. Optymalizujemy tutaj podstawę opodatkowania oraz wypłacamy pieniądze ze spółki po zmniejszonej stawce podatkowej (podatek od wynajmu VS CIT + podatek finansowy od dywidendy).

Jeśli macie inne pytania dotyczące zakupu mieszkania na działalność lub spółkę napiszcie do nas maila. Przygotujemy dokładną analizę problemu i umieścimy ją na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *